cz cz

beauceron.zodasu.cz

CHOVATELSKÁ STANICE Z ODASU
beauceron

beauceron.zodasu.cz

 

Dnes je 22.10.2021

  

Chovatelská stanice z Odasu

Vítejte na stránkách naší chovatelské stanice. Věnujeme se chovu psího plemene beauceron. Beauceron je ovčácký pes, který si i v současné populaci udržuje vlastnosti pracovního psa - vytrvalost, samostatnost, otužilost a hlavně ohromnou chuť něco smysluplného dělat. Je to staré plemeno pocházející z Francie, říká se mu též francouzský ovčák. Nejslavnějším beauceronem aspoň v ČR je bezesporu Sorbon z filmů o markýze Angelice. My vlastníme dva jedince, psa Odase - Audace z Dorky - a fenu Kasuši - Cassanté l'Ami Noir, kteří jsou pro nás v prvé řadě výtečnými společníky. Odchovy štěňátek pak především umožní naší Kasuši užít si mateřství a také trošku rozšířit český chov kapkou francouzské krve. Štěňátka prodáváme očkovaná, čipovaná, s očkovacím průkazem a řádnou smlouvou. Naší snahou je aby se naši pejsci dostali do dobrých rukou a aby si se svými lidmi dělali vzájemně radost.

Náš život s beaucerony

nasi psiV roce 2005 jsme se nastěhovali do našeho domu ve Vysokých Popovicích a rozhodli se pořídit si psa. Mezi jinými jsme uvažovali i o beauceronovi, který se nám zamlouval jak svojí vizáží, tak zejména svojí povahou. V CHS z Dorky právě měli posledního, v té době už čtyřměsíčního šikovného pejska. Moc se nám líbil a tak jsme si domů dovezli našeho prvního bosíka - Odáska.

Odásek je od mládí neúnavný, aktivní a hodně zvědavý. Je nebojácný a všechno potřebuje očuchat (a ochcat). Rychle jsme opustili představu že se na procházce bude držet u nás. Je velmi chápavý a hbitý, s nadšením a nasazením se pouští do hry i cvičení, miluje vyhledávání. Jako správný ovčácký pes je u vytržení když může běhat kolem ovcí nebo koní. V mládí se velmi dobře snášel s ostatními psy, v dospělosti ho ale kvůli jeho velmi dominantní povaze raději na volno pouštíme jen s fenami. Nicméně díky výcviku dokáže vydržet v odložení i vedle psa s kterým by se nejraději serval. Odásek je zároveň výborným rodinným psem. Má rád kontakt s přátelsky naladěnými lidmi a s nadšením vítá naše příbuzné a známé. Je velmi pozorný a až skoro něžný k dětem. Odásek je velikostně na dolní hranici standardu, ale se správnými tělesnými proporcemi. Tento drobný výškový nedostatek je ale více než vyvážený jeho výtečnou a radostnou povahou a my jsme si jisti, že Odas je určitě ten nejlepší pes jakého kdy budeme mít.

Když jedna naše kamarádka prohlásila, že náš pes je poděs a cvok, a že už beaucerona nechce (upřednostňuje línější plemeno), tak to ještě netušila co se skrývá v malé fenečce, kterou jsme si přivezli začátkem roku 2010. Aby Odas nebyl na dvoře sám, rozhodli jsme se mu totiž pořídit parťačku. Chtěli jsme fenku a tak jsme vybírali pokud možno nepříbuznou. Vybrali jsme z vrhu C z CHS L'Ami Noir pro dobré pracovní předpoklady a jako drobnou kuriozitku také pro stejné datum narození jako u Odase. Fenka dostala jméno Cassanté a počet našich bosíků se tak zvedl na dva.

Kasuška je robustní a vysoká fena, velmi dominantní, celá po mamince. Je přítulná, fixovaná na své páníky. Známé vítá radostně, ale k cizím je o poznání ostražitější než Odásek. Kasuška má veselou povahu, je temperamentní, často doslova vybuchuje radostí. Stejně jako Odas je nadšená z balónkování a miluje běhat okolo koní. Při výcviku je s Kasuškou třeba hodně trpělivosti na zvládnutí temperamentu a jemného ale pevného vedení. Když se ale daří, tak se odvděčí přesnou a rychlou poslušností.

Pro správný duševní vývoj beaucerona je třeba mu poskytnout dostatek možností vyřádit se s jeho pánečkem nebo pánečkama. Našim psům věnujeme téměř všechen svůj volný čas. Samozřejmostí jsou každodenní vycházky. Výlety a dovolené trávíme téměř výhradně spolu s našimi psy. Náš nejdelší výlet vedl na jaře roku 2011 do Francie, kde se Kasuška zúčastnila nejvýznamější výstavy beauceronů - National d'Elevage. V opravdu nabité konkurenci stovky špičkových psů ve své třídě - mezitřída - obsadila úžasné 3. místo, což je obrovský úspěch. Kromě exteriéru je třeba pro závěrečné soutěže obstát i v povahových testech, kde též obstála na výbornou. Zároveň zde splnila podmínky pro uchovnění v nejvyšší možné kategorii Recommandé. Po výstavě, která se konala v centrální Francii jsme se jeli zrekreovat a zchladit dál na západ do Bretaně.

Rádi chodíme na dlouhé tůry v tažném postroji. Odásek je účastníkem MR v dogtrekkingu. Absolvovali jsme spolu čtyři longy - pěších tůr asi 100km dlouhých. Postroj využíváme i k příležitostnému běhání a běžkování. V zimě Odásek v postroji tahá také sáňky s naší malou dcerkou. V posledních letech trávíme hodně času s koňmi. Pro oba psy je to nejlepší zábava jakou jim můžeme dopřát. Nadšeně nás doprovázejí při práci s koněma i při vyjížďkách. Zvládají i dlouhé vyjížďky v rychlejším tempu, zejména Odásek se přitom hodně naběhá protože pořád koně obíhá. A když koně plavíme v rybníku tak plave dokola a plave ...

Se psy se také aktivně věnujeme sportovní kynologii. Psi jsou na cvičáku rádi. Odáska baví zejména akční disciplíny. Po povelu 'volno' si sám proběhne všechny překážky a obyčejně se mu nechce z placu domů. Kasuška by se rozdala za balónek. Oba psi mají rádi stopy i obranu. Odáskovy nejvyšší složené zkoušky jsou IPO2 a ZVV2. Kasuška má zatím složeny jen základní zkoušky. Beauceron dospívá později, což naše Kasuše potvrzuje a ve třech letech nejsou ještě obrany na jedničku. Oba psi se zúčastnili několika závodů (tzv. pouťáků) a Odas se dvakrát zúčastnil MR FO v kategorii ZVV1.